چگونه با سمعک وزوز گوش درمان میشود؟


انواع وزوز
وزوز گوش در شکل های مختلف ظاهر می شود.
معادل لاتین واژه وزوز گوش tinnitus است. این کلمه از فعل لاتین tinner به معنای "زنگ زدن" گرفته شده است. نوع، زیر و بمی و میزان بلندی صدای وزوز از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. افراد مختلف از وزوز گوش با عناوینی چون صدای سوت، ‌صدای هیس هیس، صدای غرش و یا زنگ زدن داخل گوش از آن یاد می کنند.


وزوز سابجکتیوی (ذهنی) ووزوز ابجکتیوی (عینی)
وزوزگوش به دو دسته قابل تفکیک است: سابجکتیوی و ابجکتیوی افراد کمی به وزوز گوش ابجکتیوی دچار می شوند که در اینصورت صدای وزوز توسط افراد دیگر نیز شنیده می شود. این نوع از وزوز به طور مستقیم و قابل اندازه گیری توسط متخصصین پزشکی است و به طور کلی با درمان های پزشکی قابل درمان است.از طرف دیگر، وزوز گوش سابجکتیوی تنها توسط فرد مبتلا شنیده می شود. این نوع از وزوز گوش، هیچ منبع مستقیم صدای خارجی ندارد و منبع درونی دارد. اگرچه این نوع از وزوز را نمی توان اندازه گیری گرفت، ولی این بدان معنی هم نیست که حاصل توهم فرد باشد. این مساله معضلی ناخوشایند برای آندسته از افرادی است که به آن دچار هستند. اگر چه راه هایی در جهت غلبه بر شرایط موجود و کاهش تاثیر ناخوشایند وزوز وجود دارد.


نوع و شدت:
اگر صدای وزوز به صورت موقت باشد و سریع برطرف شود (بعنوان مثال بعد از کنسرت) از آن با نام وزوز گوش موقت یاد می شود. اما برای میلیون ها نفر در سراسر جهان این صداها به صورت دایمی شنیده می شوند و به وزوز گوش مزمن تبدیل می شوند.بسیاری از کسانی که از وزوزگوش رنج می برند وزوز را اساسا بدون تحریک می دانند . اما از هر پنج نفر یکی این تجربه را تجربه ای ناخوشایند و غیرقابل تحمل می داند. بسیاری از افراد بر این باورند که وزوز گوش کیفیت زندگی آنها را دستخوش تغییر کرده است.
وزوز گوش یک نشانه است و نه یک بیماری:
وزوز گوش می تواند ناشی از اختلالا تی در داخل سیستم پردازش شنوایی باشد. اکثر اوقات علل ابتلا به وزوز گوش مجموعه ای از عوامل متفاوت است.


بررسی عوامل فیزیولوژیکی
علاوه بر آسیب سیستم شنوایی همچنین وزوزگوش می تواند به دلیل عدم عملکرد صحیح مفصل فک ، (ساییدن دندان ها) و یا کشیدگی مزمن عضله گردن باشد.
استرس می تواند یکی از علل شایع وزوز گوش باشد. اگرچه تاکنون پایه های علمی برای ارتباط میان استرس و وزوز گوش یافت نشده است اما وزوزگوش می تواند باعث ایجاد استرس شود. شدت دریافت سرو صدا های اطراف، حتی صداهایی که در سر وجود دارند به هنگام استرس در مقایسه با حالت آرام ذهن، افزایش می یابد.
گاهی اوقات وززو ناشی از تجویز مصرف دارو است. اما به محض توقف مصرف دارو صدای وزوز از بین خواهد رفت. اما در برخی مواقع موجب آسیب برگشت ناپذیر گوش داخلی می گردد و در نتیجه منجر به وزوز دایمی گوش شود.


تشخیص وزوز گوش
از آنجاییکه مبتلایان درک متفاوتی از وزوز گوش دارند، تشخیص صحیح و دقیق آن امری ضروری است.
گام اول: پی بردن به این نکته که آیا وزوز گوش با مصرف دارو قابل درمان است یا خیر. برای این مساله معاینات گوش، حلق و بینی ، دندانپزشکی، ارتودنسی و ارتوپدی توسط متخصصین صورت می پذیرد. بلندی و شدت وزوزگوش از طریق تست های مخصوص صورت می گیرد و تست شنوایی نشان می دهد که آیا فرد مبتلا، به افت شنوایی نیز دچار است یا خیر. وزوزگوش قابل شناسایی است.
اسکن مغز نشان می دهد که فعالیت های متابولیکی در نیمکره چپ مغز افراد مبتلا به وزوزگوش افزایش می یابد بنابراین وزوز گوش صرفا به سیستم گوش مرتبط نمی باشد.


مدیریت وزوز گوش:
یادگیری سازگاری با وزوز گوش ...
حتی در صورت عدم یافتن علت، وزوزگوش قابل درمان است. راه های فراوانی وجود دارد تا به مبتلایان کمک کند تا راه غلبه بر شرایط موجود را پیدا کنند. بدین منظور بهتر است نگرش و عادات خود را تغییر دهند. با این کار دیگر وزوز گوش زندگی افراد را مختل نخواهد کرد. اصطلاح مدیریت وزوز رویکرد تازه ای است که راه های گوناگونی را برای مهار وزوز گوش شامل می شود. درمان به شیوه ی آموزش رفتاری - شناختی وزوزنمونه ای بسیار امید بخش و نوید دهنده است. عملکرد ذهنی و احساسات شما نقش مهمی در این رویکرد دارند. در جلسات آموزشی این شیوه، مضمامین مختلفی ارایه می شود تا بدین وسیله سطح خودیاری فرد افزایش یابد. در این نوع آموزش بیشتر بر اطلاعات هدفمند، تحلیل رفتار فردی، تمرینات عملی و تجربیات مثبت تمرکز می شود. چشم انداز آموزش رفتاری - شناختی وزوز گوش به شرح ذیل است:
ارتقای سطح یادگیری
توضیحات در خصوص جزییات علایم حقیقی و غیر حقیقی وزوز گوش
چرا باید به وزوز خود اهمیت نداد و به آن توجه نکرد و هیجانات و احساسات ما در این رابطه چه نقشی را ایفا می کنند
ارتباط استرس با وزوز گوش
تغییر عادات
آموزش روش های تمدد اعصاب
تمرین تصور سفر های خیالی به منظور فعال سازی احساسات و هیجانات مثبت
تغییر افکار منفی و ناامیدانه به نگرش های کمک کننده و مثبت " من می توانم بر وزوز غلبه کنم "
ترک عادتهایی که موجب تقویت وزوز می شوند مانند کناره گیری از جمع دوستان و یا اجتناب کردن از فعالیت های اجتماعی
راه کارهای کاربردی برای مواقعی که وزوز گوش بر شما غلبه کرده است (فنون عادت پذیری).
باز آموزی شنوایی
محرک های صوتی و آموزش نحوه استفاده از سمعک، تولیدکننده های نویز، و سایر منابع صوتی به منظور کاهش توجه از وزوز گوش
دهد .


تاثیر وزوز گوش: علایم وزوزگوش را تحت کنترل خود در آورید
محدوده ای که در آن وزوز گوش زندگی افراد را تحت الشعاع قرار می دهد به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله این عوامل می توان به میزان بلندی، فرکانس، مدت زمان وزوز و میزان درک فردی هر شخص از وزوزش اشاره کرد. وزوز گوش بیماری به شمار نمی آید اما مانند درد می تواند یک نشانه باشد. برخلاف بیماری که هدف درمان است، فرد مبتلا می تواند وزوز را به عنوان یک عارضه قلمداد کند. مساله اصلی کنترل صدای داخل گوش است. اگرچه که وزوز بیماری قلمداد نمی شود اما می تواند بخشی از یک بیماری باشد. هنگامی که شدت وزوز گوش افزایش یابد، باعث مشکلاتی چون بی خوابی، ترس و افسردگی می شود.
چگونه وزوز را کنترل کنید؟
مساله ی اصلی وزوز گوش این است که شما علیرغم میل خود سر و صدایی که نمی خواهید را می شنوید. هنگامی که وزوز گوش برای اولین بار شنیده می شود، سریعاً مایه رنجش و آزار قلمداد می شود صدایی غیر طبیعی که توجه و حواس فرد را به سمت خود هدایت می کند. محتمل ترین توصیف می تواند این باشد که انگار گوش های شما دشمن شما هستند چرا که آغاز یک دور باطل است. در ابتدا ممکن است بیشتر زمان خود را به استراحت بپردازید و از هر گونه ارتباطات اجتماعی بپرهیزید. این گوشه گیری به دلیل کم شدن تجربه های شنوایی گوناگون ، تعاملات اجتماعی و سایر فعالیت های اجتماعی شما خواهد بود.چرا که وزوز گوش قسمت اعظم توجه شخص را به خود جلب می کند و به مرور زمان زندگی فرد را از کنترل خارج می کند. علاوه بر تمام اینها احساس یاس و نا امیدی و عدم توانایی در خصوص کنترل وزوز ، احتمالا بر شدت آن می افزاید و هوشیاری و توجه مغز به آن سمت متمرکز می شود. در نهایت اینکه این دور باطل باید متوقف شود . شما باید بتوانید وزوز گوش را از مرکز توجه خود خارج کنید و موفق به کنترل آن شوید.


نکاتی برای زندگی با وزوز گوش:
به زندگی امیدوار باشید- شما می توانید بر وزوز گوش خود غلبه کنید در این راه داشتن نگرشی مثبت بسیار با اهمیت است. مهارت های تمدد اعصاب، زندگی اجتماعی فعال، ورزش و سرگرمی می تواند به شما کمک کند تا حتی با وجود وزوز گوش، زندگی خود را تحت کنترل در آورید. در اینجا نکاتی کاربردی که اخیراً متخصصین شنوایی شناسی ما با همکاری متخصصین گوش و حلق و بینی، روانشناسان و کارشناسان علوم شنوایی گرد آوری کرده اند را به طور خلاصه گنجانده ایم.


بازآموزی نحوه ی شنیدن
به دقت به دنیای اطراف خود گوش دهید. از شنیدن صدای موسیقی و یا ساده تر از آن شنیدن آواز پرنده ای بر روی درخت لذت ببرید. هر صدایی که شنیدن آن احساس خوشایندی را به شما دهد توجه شما را از شنیدن صدای وزوز منحرف می کند.


نکاتی در خصوص بهبود بخشیدن کیفیت خواب
هر چقدر که فعالیت شما در طول روز بیشتر باشد، شب راحت تر به خواب خواهید رفت. از نوشیدن چای، قهوه و غذای سنگین در شب خودداری کنید. بدون شک مصرف مشروبات الکلی و قرص های آرام بخش خواب خوشی را برای شما تضمین نمی کنند، دوش آب گرم قبل از رفتن به رختخواب بهترین انتخاب است.
از حرکت باز نایستید، به فعالیت خود ادامه دهید
خانواده و دوستان تان را چاشنی زندگی خود قرار دهید و زندگی خصوصی خود را با فعالیت های گوناگون پر کنید. ذهن خود را باز نگه دارید. هر آنچه که احساس خوشایندی برای شما فراهم کند، وزوز گوش را کاهش خواهد داد. به فعالیت های خود ادامه دهید و آن ها را در زندگی خود نگه دارید.
از سکوت بپرهیزید
در صورت نیاز استراحت کنید. اگرچه سکوت محض توجه شما را به وزوز گوش افزایش می دهد. منابع صوتی لذت بخش مانند کتاب های صوتی و یا موسیقی های آرامش بخش را جایگزین سکوت کنید.
تقویت آمادگی جسمانی
به طور کلی افرادی که در زندگی روزمره خود ورزش می کنند، از سلامت بیشتری برخوردارند. این امر در خصوص افراد مبتلا به وزوز گوش نیز صادق است. هر چیزی را که برای سلامتی جسمانی شما مفید و لذت بخش است، انجام دهید. حتی اگر به هنگام ورزش، صدای وزوز افزایش یابد نگران نباشید.
یادگیری مهارت هایی جهت آرامش موثر
از آنجایی که وزوز گوش باعث اضطراب می شود، ‌لازم است تا روش های تمدد اعصاب را بیاموزید و مرتباً از آنها استفاده کنید. یوگا،‌ تای چی،‌ کی گنگ برخی از روش هایی هستند برای آرامش توصیه می شوند.
سوالات متداول: سوالاتی که معمولاً مبتلایان می پرسند
در صورت ابتلا به وزوز گوش آیا باید نگران افت شنوایی ناگهانی نیز باشم؟
آیا ممکن است تا وزوز گوش منجر به ناشنوایی شود؟
یا شدت وزوز گوش به مرور زمان افزایش می یابد؟


راه کارهای فنی:
وزوز گوش را به حاشیه برانید
امروزه فناوری های نوین در مهار کردن وزوز گوش نقش به سزایی را ایفا می کنند. اساس کار در تحریکات محیطی نهفته است. بدین معنی که به مغز اجازه دهید تا بشنود و بدین ترتیب توجه مغز بیشتر به سمت صداهای خارجی متمرکز می شود تا صدای وزوز.


تولیدکننده های نویز
تولیدکننده های نویز غالباً برای افرادی کاربرد دارند که به افت شنوایی دچار نیستند. آنها شبیه به سمعک هستند تنها تفاوت آنها با سمعک این است که صدای محیط اطراف را تقویت نمی کنند. آنها زمزمه هایی تولید می کنند که به صورت ادغامی با وزوز گوش، حواس بیمار را از وزوز منحرف می کند. به طور کلی، استفاده از تولیدکننده های نویز برای رهایی از وزوز گوش بسیار توصیه می شود.


سمعک ها
در اکثر مواقع، استفاده از سمعک به طور همزمان باعث افزایش شنوایی و کاهش میزان وزوز گوش می شود. این بدان علت است که با بهتر شدن میزان شنوایی، شما راحت تر می توانید وزوز گوش را نادیده بگیرید. سمعک ها صداهای محیطی را دریافت و تقویت و به گوش شما ارایه می کنند. این امر امکان آن را برای کاربران فراهم می آورد تا به نویزها، صداها و تون های اطراف بهتر تمرکز کنند. صدای خش خش برگ درختان جنگل، گفتگویی دوستانه و یا شنیدن آهنگی دلنواز، تاثیر شنوایی خوشایندی را برای شما به ارمغان می آورد و به طور خودکار دامنه ی وزوز گوش را محدود می کند. در بسیاری از موارد، به محض روشن کردن سمعک، کاربران به ندرت صدای وزوز را می شنوند در برخی از موارد صدای وزوز با روشن شدن سمعک اصلاً شنیده نخواهد شد.


دستگاه های ترکیبی وزوز
برخی از سمعک ها دارای ویژگی تولید کنندگی نویز برای کاهش وزوز گوش هستند. این مشخصه چه ویژگی می تواند داشته باشد؟ اگر سمعکی فقط صداهای بلند اطراف ما را تقویت کند، برای درمان وزوز گوش راهکار موثری به شمار نمی آید. در اینجا است که عملکرد تولیدکننده ی نویز بسیار موثر واقع خواهد شد. در چنین شرایطی تولیدکننده ی نویز صدا (نویزهای) آرامی را تولید می کند که باعث می شود تا توجه فرد از شنیدن صدای وزوز گوش تا حدی منحرف شود. در سمعک های جدید،‌ از مجموعه سمعک های زیمنس، برنامه های شنوایی بسیاری وجود دارد که تنها با فشار یک دکمه قابل انتخاب هستند: صرفاً به صورت سمعک باشد، صرفاً به صورت تولیدکننده ی نویز عمل کند و یا ترکیبی از این دو باشد. متخصصین شنوایی شناس شما در این راستا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهند داد.